Açısal Hareket Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Açısal Hareket nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Fizik Terimi Olarak Açısal Hareket

Bir cismin bütün noktaları belirli zaman aralıklarında, eşit şekilde yer değiştiriyorsa bu cismin hareketine öteleme hareketi denir.
Eğer cismin bütün noktaları belirli zaman aralıklarında, eşit büyüklükte yer değiştirmiyorsa bu cismin hareketine dönme hareketi ya da açısal hareket denir.

Fizik Terimleri Sözlüğü (571)


Açısal Hareket terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Açısal Hareket terimi hakkındaki yorumlar

Açısal Hareket hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Açısal Hareket ile ilgili benzer terimler:

Dönme Hareketi: Bir cismin bütün noktaları belirli zaman aralıklarında, eşit şekilde yer değiştiriyorsa bu cismin hareketine öteleme hareketi denir.
Eğer cismin bütün noktaları belirli zaman aralıklarında, eşit büyüklükte yer değiştirmiyorsa bu cismin hareketine dönme hareketi ya da açısal hareket denir.

Öteleme Hareketi: Bir cismin bütün noktaları belirli zaman aralıklarında, eşit şekilde yer değiştiriyorsa bu cismin hareketine öteleme hareketi denir.

Serbest Cisim Diyagramı: Hareketin özelliklerini ve etkilerini incelemek için cisme etki eden kuvvetleri bilmeliyiz. Bir cisme etki eden kuvvetlerin gösterildiği diyagramlara serbest cisim diyagramı denir

Düzgün Çembersel Hareket: Bir eksen etrafında dönen cisimlerin yaptığı harekete çembersel hareket denir. Eğer cisim, eşit zaman aralıklarında, eşit yol alarak dönüyorsa bu harekete de düzgün çembersel hareket denir.