Akın Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Akın nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Tarih Terimi Olarak Akın

1- Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu Devletleriyle, Osmanlı Devleti'nde özellikle Hristiyanların yaşadıkları bölgelere, Türkmen savaşçılarının düzenlediği askeri eylemlerdir.
Küçük süvari birlikleriyle sınır boylarına düzenlendiği gibi, güçlü ordularla düşman topraklarının içlerine kadar da yapılabilirdi. Bu eylemlerde amaç, yağmalamak, düşmanın askeri gücünü yok etmek, sınır boylarını yoksullaştırmak, tenhalaştırmak ve düşmana korku salmaktır.

2- Düşman topraklarına tedirgin etme, yıldırma gibi amaçlarla toplu olarak yapılan baskın.

Tarih Terimleri Sözlüğü (1828)


Sosyal Bilgiler Terimi Olarak Akın

Düşman ülkelerine yapılan askeri harekat, saldırı, baskın.

Sosyal Bilgiler Terimleri Sözlüğü (1097)


Osmanlı Türkçesi Terimi Olarak Akın

Keşif, tahrip veya yağma maksadıyla ecnebi memleketlerine yapılan askeri harekât hakkında kullanılırdı. Düşman memleketine yapılan bir akının "akın" ismini alabilmesi için, onun mutlaka akıncı beyinin idaresi altında olması lazımdı. Eğer akıncı beyi bizzat akına gitmez ve gönderdiği kuvvet yüz kişiden fazla olursa, bu yapılan akına "haramilik" denirdi. Giden kuvvet yüz kişiden az ise "çete" ismi verilirdi.

Akın, haramilik, çete ve buna benzer şekillerde elde edilen ganimet malı ile esirlerden "pençik resmi" adıyla bir vergi alınırdı. Bu vergi, ya beş esirde bir esir ya da onun bedelinin 1/5 i olan 25 akça idi. Vergi veya esiri hükümet adına almak için akıncı beylerinin yanında ilk zamanlarda "akıncı kadısı", sonraları ise "pençikbaşı" denilen tahsil memurları bulunurdu. Esir edilen çocukların 10 ile 17 yaş arasındakiler tercih edilerek alınırdı. Bu esirler arasından saraya girenlere ilk başta "pençikli" denirdi.

Pençikbaşı, hükümet hesabına alınan esirlerin bir defterini yaparak akıncı beyi ile birlikte mühürleyip bunları hükümet merkezine gönderirdi. Esirlerin, Hıristiyan isimleri, babaları, eşkalleri ve Müslüman adları deftere yazılırdı.

Osmanlıların, H. 11. asır, M. 17. asır sonuna kadar, hiçbir hükümetle hududu tam manasıyla tayin edilmemiş ve sınırlandırılmamış olduğundan, serhadlerde bulunan "eyalet askeri" ve "serhad kulu" denilen süvariler, sulh zamanlarında bile fırsat buldukça civar memleketlerin arazisine tecavüz ederek, rastladıkları köyleri, şehirleri yağma ederlerdi. Keşif eyleminde de bulunurlardı. Yalnız, Osmanlı akınlarının açık özelliklerinden birisi de, akından sonra akına uğrayan yerlerin mutlaka istilası ve fethedilmesi sonuçlanmasıydı.

Osmanlılar, düşman arazisine yaptıkları bu bilinçli akın hareketleriyle, o bölgenin durumunu iyice öğrenip tespit ettikten sonra, son akınlarla buraya yerleşme siyasetini iyi bir şekilde yürütmüşlerdi.

O zamanlar, Avrupa hükümetlerinin serhad reisleri de Osmanlı arazisine akınlar yaparlardı. Sulh zamanı meydana gelen bu gibi tecavüzler antlaşmalara aykırı sayılmazdı.

Osmanlı Türkçesi Terimleri Sözlüğü (466)


Futbol Terimi Olarak Akın

bkz. atak.

Futbol Terimleri Sözlüğü (218)


Paylaş tweet facebook

Akın terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.

Akın terimi hakkındaki yorumlar

Akın hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Akın ile ilgili benzer terimler:

Hücum :Gol atma amaçlı eylem....devamını oku

De-marke :Oyunda markaj altında olmama,boşta bulunma durumu...devamını oku

Dört-İki-Dört (4-2-4) Düzeni :Çift orta savunucu ve çift orta akıncı ile oynanan bir oyun düzeni....devamını oku

Kaleci :Kaleyi savunmakla görevli,ceza alanı içinde belli kurallar dahilinde topu elle tutabilen oy...devamını oku

Ulusal Oyun Kılığı :Bir ulus adına kurulan takımın uluslararası karşılaşmalarda giydiği giysi. Milli takım form...devamını oku

Serbest Vuruş :Ceza sahası dışında kural dışı hareketler sonucu,hatanın yapıldığı noktadan kullanılan ceza...devamını oku

Pas :Oyuncuların el ve kol dışında kalan vücudunun herhangi bir yeriyle topu arkadaşla...devamını oku

Çeyrek Son :Elemeli bir birincilikte, sona kalan sekiz takımın yapacağı dört oyundan her biri, çeyrek f...devamını oku