Anoreksi Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Anoreksi nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Sağlık-Tıp Terimi Olarak Anoreksi

Anorexia Nervosa, yemek yememek, çok az uyumak, buna rağmen çok aktif olmakla beliren psikolojik bir bozukluktur. Bu durum genellikle kişinin çok sismanladığını düşünmesi ile abartılı bir şekilde rejim uygulaması ile başlar, önceleri kontrol edilebilen iştah bir süre sonra tamamen yok olur ve zayıflama normal ölçüleri aşar.

Sağlık-Tıp Terimleri Sözlüğü (1477)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Anoreksi terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Anoreksi terimi hakkındaki yorumlar

Anoreksi hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Anoreksi ile ilgili benzer terimler:

Anksiete (Anksiyete): İç sıkıntısı, iç daralması.

Anjin veya Göğüs Anjini (Angina Pectoris): Kalbi besleyen damarların tıkanmasına bağlı olarak nöbetler şeklinde gelen göğüste şiddetli ağrı veya baskı hissi ile birlikte nefes almada güçlük ve sıkıntı durumununda eşlik ettiği klinik bir durumdur.

Ani Bebek Ölümü Sendromu: Ani bebek ölümü sendromu, hiçbir sağlık sorunu olmayan bir bebeğin nedeni açıklanamayan ölümü olarak tanımlanabilir. Bu bebeklerde otopsiyi de içeren tüm incelemelerde ölüm nedeni saptanamaz.

Anestezi: Ameliyat sırasında hastanın ağrı duymaması için, ameliyattan önce hastaya değişik ilaçlar verilir. Hastanın bilincini yitirerek uykuya geçmesine narkoz, böylece vücudundaki ağrıları duyamayacak duruma gelmesine anestezi, bu duyu yitimine yol açan maddelere de anestezik denir.