Antihistaminik Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Antihistaminik nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Sağlık-Tıp Terimi Olarak Antihistaminik

Histamin insanlarda alerjik yanıtın gelişmesinde önemli bir rolü olan bir aracı maddedir. Antihistaminikler histamini bloke ederek alerjik yanıtı kontrol altına alan ya da gelişmesini engelleyen ilaçların genel adıdır.

Sağlık-Tıp Terimleri Sözlüğü (1477)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Antihistaminik terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Antihistaminik terimi hakkındaki yorumlar

Antihistaminik hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Antihistaminik ile ilgili benzer terimler:

Anaflaksi: Anafilaksi vücutta yaygın ve ciddi bir alerjik reaksiyondur. Alerjenle teması takip eden dakikalar içinde aniden gelişir. Nefes almada zorluk bilinç kaybı hatta ölümle sonuçlanabilir. Anafilaksi acil tedavi gerektiren bir durumdur. Sonrasında ise bir alerji immünoloji uzmanının takibi gerekir. Anafilaksi belli maddelere karşı şiddetli alerjisi olan bazı kişilerde o maddeyle temas sonrası gelişir. Anafilaksiye en sık neden olan maddeler; besinler ilaçlar ve böcek sokmalarıdır.

Alerjik Konjonktüvit: Göz küresinin şeffaf en dış tabakası olan konjonktivanın alerjik nedenli iltihabıdır. Gözde kızarıklık, yanma, sulanma, kaşıntı ve batma hissi eşlik eder.

Alerji Testi: Alerjik kişilerin özel olarak hangi alerjene karşı reaksiyon verdiğini tespit etmek amacıyla yapılan testlerdir. Alerjik hastalıkların tanısında kullanılan çeşitli alerji testleri vardır. Bunların en sık başvurulan ve en güvenilir olanı cilt testleri olup daha az oranda hastadan kan alınarak da allerji testleri yapılır.

Alerji: Birtakım yiyecek, ilaç, toz, koku vb.ne hastalık derecesinde gösterilen aşırı tepki.