Atardamarlar (Arterler) Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Atardamarlar (Arterler) nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Sağlık-Tıp Terimi Olarak Atardamarlar (Arterler)

Kalpten vücudun değişik kısımlarına kan taşıyan kan damarları. Oksijensiz kanı kalpten alıp oksijenli hale getirmak üzere akciğerlere taşıyan akciğer arteri dışındaki bütün atardamarlar oksijenli kan taşır.

Sağlık-Tıp Terimleri Sözlüğü (1477)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Atardamarlar (Arterler) terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Atardamarlar (Arterler) terimi hakkındaki yorumlar

Atardamarlar (Arterler) hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Atardamarlar (Arterler) ile ilgili benzer terimler:

Aşil Tendonu: Baldır arka kısmındaki kas grubunun, topuk kemiğine birleşmesini ve ayağın aşağı yukarı hareketini sağlayan yapı(kiriş).

Artroskopi: 1- Özel cihazlarla eklem boşluğuna girilerek eklemde rahatsızlık oluşturan nedeni gözle görmek.

2- Artroskopi eklem problemlerinin tanı ve tedavisinde eklemin içinin görüntülenmesi için ortopedist tarafından kullanılan cerrahi bir işlemdir. Kelime olarak 'eklemin içine bakmak' anlamına gelir. Teknik olarak artroskopik işlem genel veya bölgesel anestezi altında açılan küçük bir kesiden eklemin içerisine optik ile girilip eklemin büyütülerek bir televizyon ekranına yansıtılması ile yapılan işlemdir. Büyütülmüş ve netleştirilmiş görüntü, yapıları daha yakından inceleme olanağı sağladığı gibi aynı anda tedavinin de yapılmasını sağlar.

Arteriyogram (Koroner): Kalbin atardamarları içindeki kan akışını izlemek üzere röntgen ışını geçirmeyen bir boyanın damarlara zerkedilmesi suretiyle koroner arterlerin çekilen röntgen filmleri.

Arteriosklerosis: Yaygın olarak damar sertliği de denir. Bu, arter duvarlarının kalınlaşıp sertleşerek esnekliğini yitirmesine neden olan farklı koşullar için kullanılan türsel bir deyimdir.