Baba Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Baba nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Denizcilik Terimi Olarak Baba

1- Deniz aracından sahile veya diğer bir gemiye verilen halatların bağlanması için dikine ve yan yana yapılmış demir veya ağaç kısa sütunlardır.

2- Halat volta etmek için ağaç veya maden yapılmış silindirik biçimli, başlıklı veya halatların kurtulmaması için çıkıntılı güverte veya rıhtıma bağlanan sabit gereç.

Denizcilik Terimleri Sözlüğü (839)


Yapı-Dekorasyon Terimi Olarak Baba

Asma makaslarda üzerine oturan aşığın yükünü yanlamalarla gergiye ileten, gerginin asıldığı ve çekmeye çalışan makas elemanıdır. Babanın kesiti kare ya da kareye yakın dikdörtgen olabilir.

Yapı-Dekorasyon Terimleri Sözlüğü (1149)


Sanat Terimi Olarak Baba

Yapılarda dikine konulan ağaçtan destek.

Sanat Terimleri Sözlüğü (1043)


Mutfak - Yemek Terimi Olarak Baba

Napoli Bölgesinin geleneksel tatlısıdır. Pişirildikten sonra romla ıslatılıp marmelat sürülür. Hamurunun yumuşak ve krema kıvamında olması önemlidir.

Mutfak - Yemek Terimleri Sözlüğü (984)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Baba terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Baba terimi hakkındaki yorumlar

Baba hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Baba ile ilgili benzer terimler:

Azar Azar İlave Etmek: Yemeğe katılacak bir maddenin; yemek karıştırırken damla damla veya incecik akıtılarak eklenmesi.

Amaretto: Kuzey İtalya’da, badem ile tatlandırılarak elde edilen bir tür likördür. Adı, İtalyanca bir kelime olan ve acı (bitter) anlamına gelen “amaro”’dan gelir.

Alt Üst Etmek: Omlet, börek, kalıp içinde dondurulan tatlılar vb. nin hızlı bir hareketle döndürülerek zedelenmeden ters yüz edilmesi.

Albümin (Albumin): Yumurta beyazında bulunan proteindir. Hayvansal pek çok üründe bulunduğu gibi, soya, buğday vb. bitkisel üründe de bulunur.