Daldırma Yöntemiyle Üreme Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Daldırma Yöntemiyle Üreme nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Biyoloji Terimi Olarak Daldırma Yöntemiyle Üreme

Bazı bitkilerin yan dallarının uçları bitkiden ayrılmadan toprakla örtülüp gelişmeye bırakılabilir. Toprak altında kalan dallardan yeni kökler meydana gelir ve gelişir. Gelişimi yeter düzeye ulaştığında kesilerek ana bitkiden ayrılır. Bu şekilde üremeye daldırma yöntemi denir.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü (2076)


Daldırma Yöntemiyle Üreme terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Daldırma Yöntemiyle Üreme terimi hakkındaki yorumlar

Daldırma Yöntemiyle Üreme hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Daldırma Yöntemiyle Üreme ile ilgili benzer terimler:

Daldırma Yöntemi: Bazı bitkilerin yan dallarının uçları bitkiden ayrılmadan toprakla örtülüp gelişmeye bırakılabilir. Toprak altında kalan dallardan yeni kökler meydana gelir ve gelişir. Gelişimi yeter düzeye ulaştığında kesilerek ana bitkiden ayrılır. Bu şekilde üremeye daldırma yöntemi denir.

Deniz Anası: Polipler koloni oluşturabilir. Bu kolonideki poliplerden eşeysiz olarak çoğalıp ayrılarak yaşamlarını serbest olarak sürdüren bireylere ise medüz (deniz anası) adı verilir.

Amitoz Bölünme: Sitoplazma ve çekirdek içerisinde herhangi bir değişiklik olmadan hücrenin doğrudan doğruya bölünmesine amitoz bölünme denir. Bakteri, amip, öglena ve kanser hücrelerinde görülür. Amip ve kanser hücrelerinde çekirdek zarı erimeden bölünme gerçekleşir. Çekirdek boğumlanarak bölünür. Amaç kısa sürede bölünmenin gerçekleşmesidir. Bakteride mayoz ve mitoz hücre bölünmeleri olmaz. Sadece amitoz bölünme gerçekleşir.

Kardeş Kromatid: Hücre bölünmesi sırasında DNA replikasyonu nedeniyle her kromozom kendi eşini yapar. Bunlara Kardeş kromatid denir.