Denge Noktası Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Denge Noktası nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Fizik Terimi Olarak Denge Noktası

Cismin üzerindeki net kuvvetin sıfır olduğu konumdur.

Fizik Terimleri Sözlüğü (571)


Denge Noktası terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Denge Noktası terimi hakkındaki yorumlar

Denge Noktası hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Denge Noktası ile ilgili benzer terimler:

Yay Sarkaç: Cisim, ip yerine sarmal bir yayın ucuna bağlanırsa oluşan sisteme de yay sarkaç denir.

Basit Harmonik Hareket: Periyodik hareketlerde cismin bir denge konumu vardır. Cisim, bu denge konumundan uzaklaştıkça artan ve cisimden denge konumuna doğru etki eden bir kuvvet oluşur. Bu kuvvete geri çağırıcı kuvvet denir. Bu kuvvetin etkisi ile denge konumuna yönelen cisim, denge konumunda belirli bir kinetik enerji kazandığı için durmaz, hareketine devam eder. Bu sefer zıt yönde bir geri çağırıcı kuvvet oluşur. Geri çağırıcı kuvvetin denge konumundan, yer değiştirme ile doğru orantılı olduğu hareket türüne basit harmonik hareket denir.

Geri Çağırıcı Kuvvet: Periyodik hareketlerde cismin bir denge konumu vardır. Cisim, bu denge konumundan uzaklaştıkça artan ve cisimden denge konumuna doğru etki eden bir kuvvet oluşur. Bu kuvvete geri çağırıcı kuvvet denir.

Dairesel Hareket: Bir cisim dairesel yörüngede hareket ediyorsa cismin hareketine dairesel hareket denir. Bir ipin ucuna bağlanarak döndürülen cismin hareketi, virajı alan arabanın hareketi, dişli çarkların dönmesi dairesel harekete örnek olarak verilebilir.