Gam-Dizi Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Gam-Dizi nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Müzik-Dans Terimi Olarak Gam-Dizi

Herhangi bir notadan başlayıp inici veya çıkıcı olarak sekiz komşu notanın hiç kopmadan sıralanmasına gam veya dizi denir. Gamlar pes (kalın) notadan başlayıp tiz (ince) notaya doğru sıralanıyorsa çıkıcı gam, tiz notadan, pes notaya doğru sıralanıyorsa inici gam adını alırlar. Gamın her sesine derece adı verilir.

Müzik-Dans Terimleri Sözlüğü (1164)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Gam-Dizi terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Gam-Dizi terimi hakkındaki yorumlar

Gam-Dizi hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Gam-Dizi ile ilgili benzer terimler:

Çift Diyez: Önündeki notayı bir tam tizleştiren (incelten) işarettir.

Çift Bemol: Önündeki notayı bir tam ses pestleştiren (kalınlaştıran) işarettir.

Çift Bekar: Çift diyez veya çift bemolle değiştirilmiş bir notayı, bunlardan kurtarır.

Aksiyon (Rezervasyon Fiyat İndirimi): Aksiyon kelimesi, daha çok charter (tarifesiz uçuşlar) uçuşlarındaki boş koltukların satılması için yapılan fiyat indirimleri için kullanılan bir terimdir. Aksiyonun çeşitli sebepleri olabilir. Paket tur satışlarında, koltuk satışlarında, boş kapasitenin satılabilmesi için tarih yaklaştıkça önemli aksiyonlar yapılabilir.

Sektöre yeni giren veya önemli hamleler yapan hava yolu şirketleri ve tur operatörleri de rakiplerine üstünlük sağlamak için aksiyon yapabilirler. Hatta sektörde last minute ( son dakika ) satışları denilen turun başlamasına bir gün kala yapılan zararına satışlar yaşanabilir.

Bazı acenteler paket turlardaki kâr oranlarından feragat ederek önemli indirimler yapıp sürümden kazanmayı veya sigorta poliçesi satışları ile kâr etmeyi hedeflemektedirler.

Konaklama işletmeleri de sık sık aksiyon yaparlar. Örneğin gün aksiyonu denilen yöntemle konukların yedi gün kalıp altı gün parası ödemeleri dikkat çekici bir satış yöntemidir.