Gastrit Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Gastrit nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Fen Bilimleri Terimi Olarak Gastrit

Mide iç yüzünde bulunan zarın iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır.

Fen Bilimleri Terimleri Sözlüğü (1654)


Sağlık-Tıp Terimi Olarak Gastrit

Mide iltihabı.

Sağlık-Tıp Terimleri Sözlüğü (1477)


Biyoloji Terimi Olarak Gastrit

Helicobacter pylori adlı bakteri, insan midesinin iç kısmında (yüzeyinde) yer alan mukoza tabakasının iltihaplanmasına neden olur. Bu hastalığa gastrit adı verilir.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü (2076)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Gastrit terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Gastrit terimi hakkındaki yorumlar

Gastrit hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Gastrit ile ilgili benzer terimler:

Biyomimetik: Doğadaki modelleri inceleyen, sonra da bu tasarımları taklit ederek veya bunlardan ilham alarak insanların problemlerine çözüm getirmeyi amaçlayan yeni bilim dallarıdır. Kısacası doğanın taklit edilmesine biyomimetik (biyotaklit) denir.

Biyotaklit: Doğadaki modelleri inceleyen, sonra da bu tasarımları taklit ederek veya bunlardan ilham alarak insanların problemlerine çözüm getirmeyi amaçlayan yeni bilim dallarıdır. Kısacası doğanın taklit edilmesine biyotaklit (biyomimetik) denir.

Biyolojik Mücadele: Bitki zararlılarının, doğadaki mevcut doğal düşmanları yardımıyla ekonomik zarar düzeyinin altında tutulması işlemine biyolojik mücadele denir. Biyolojik mücadelede hedef, ilaçlı mücadelede olduğu gibi zararlıları tümüyle yok etmek değildir.

Etnobotanik: İnsanların tarih boyunca deneme-yanılma ve gözlemleriyle elde ettikleri bitki kullanılış amaçlarını inceleyen ve bitkilerden yararlanma bilgisini tespit eden bilim dalına etnobotanik denir.