İskan Politikası Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

İskan Politikası nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Sosyal Bilgiler Terimi Olarak İskan Politikası

Osmanlı Devleti’nin, Rumeli'yi fethettikten sonra buraların Türkleşip Müslümanlaşması için Anadolu’daki Türk ailelerini bölgeye yerleştirmesidir. Bu uygulamaya İskân Politikası denir.

İskân: Yerleştirmek

Sosyal Bilgiler Terimleri Sözlüğü (1105)


İskan Politikası terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
İskan Politikası terimi hakkındaki yorumlar

İskan Politikası hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

İskan Politikası ile ilgili benzer terimler:

Kolonicilik: Bir ülkenin, kendi ülkesi dışındaki toprakları işgal ederek yönetmesine koloni denir. Bu kolonilerin devletin idaresinde aktif olarak kullanılması ise koloniciliktir.

Modern Devlet: Merkezi otoritenin olduğu ve siyasi gücü iktidarın topladığı devlet anlayışıdır. Birey yada toplum hakkında kapsayıcı nitelikte kurallar koyma yetkisine sahiptir.

Uzay Teknolojisi: Uzay teknolojisi, uzaya gitme, uzaya insan gönderme, uzay uçuşları ve geri dönüşü gibi kavramları kapsar. Hava tahmini, GPS, uydu televizyonu gibi günlük kullanımdaki teknolojiler de uzay teknolojisi ile ilgilenir.

Relikt Bitki: Geçmiş dönem iklimlerinden kalan, günümüzdeki iklim şartlarında yetişme imkanı bulmuş, bulabildiği uygun ekolojik faktörlerin devamına bağlı olarak günümüzde dünyanın bazı köşelerinde yaşamını sürdürebilen bitkilerdir. Türkiye'deki bitkilerin %20'si relikt bitkidir.