Mineral Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Mineral nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Fen Bilimleri Terimi Olarak Mineral

1. Normal sıcaklıkta doğada katı durumda birtakım maddelerle karışık veya birleşik halde bulunan veya kimyasal yollarla elde edilen inorganik madde.

2. Vücudumuzda düzenleyici olarak görev yapan besin içeriği.

3. Süt ve süt ürünleri gibi besinlerde bulunan, diş ve kemikleri güçlendiren madde.

Fen Bilimleri Terimleri Sözlüğü (1654)


Sosyal Bilgiler Terimi Olarak Mineral

Normal sıcaklıkta doğada katı durumda birtakım maddelerle karışık veya birleşik olarak bulunan veya kimyasal yollarla elde edilen inorganik madde.

Sosyal Bilgiler Terimleri Sözlüğü (1105)


Kimya Terimi Olarak Mineral

1- Anorganik tepkimelerle oluşmuş, belirli bir kimyasal yapısı olan doğal bileşikler.

2- Belirli bir bileşimi olan bazı kendine has kristal şekle ve fiziksel özelliklere sahip doğal inorganik veya fosil organik madde.

Kimya Terimleri Sözlüğü (837)


Beslenme ve Diyet Terimi Olarak Mineral

En çok iskelette, az olarak da gövde sıvılarında ve yumuşak dokularda bulunan inorganik maddeler. Gövde çalışmasında çeşitli görevleri vardır ve gövdeye besinlerle alınması gerekir.

Beslenme ve Diyet Terimleri Sözlüğü (356)


Sağlık-Tıp Terimi Olarak Mineral

Belirli bir kimyasal bileşimi olan, canlıların yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek için dışarıdan almaya gereksinim duydukları inorganik madde.

Sağlık-Tıp Terimleri Sözlüğü (1477)


Coğrafya Terimi Olarak Mineral

Doğal olarak oluşan, belli bir kimyasal bileşime ve atomik düzene sahip, inorganik maddedir.

Ekonomik değeri olmayan minerallere gang minerali, ekonomik değeri olanlara cevher minerali denir. Cevher minerali içerenler demir, bakır, krom, gümüş, altın, kömür gibi madenlerdir.

Coğrafya Terimleri Sözlüğü (1146)


Beden Eğitimi ve Spor Terimi Olarak Mineral

Normal sıcaklıkta doğada katı durumda birtakım maddelerle karışık veya bileşik olarak bulunan veya kimyasal yollarla elde edilen inorganik madde.

Beden Eğitimi ve Spor Terimleri Sözlüğü (970)


Veteriner Hekimliği / Hayvancılık Terimi Olarak Mineral

1. Temel organik yapıyı oluşturan karbon, hidrojen, oksijen ve azot dışındaki elementler.

2. Yaşam için gerekli olan inorganik yem elementleri.

Veteriner Hekimliği / Hayvancılık Terimleri Sözlüğü (68)


Biyoloji Terimi Olarak Mineral

Organizmanın genellikle çok az oranda ihtiyaç duyduğu basit inorganik maddelerdir. Çeşitli organik maddelere bağlı olarak bulunabilecekleri gibi tuzlar halinde de bulunabilirler.

✔ Vücuttaki metabolizma faaliyetlerinin normal bir şekilde devam edebilmesi için belirli oranda mineralin alınması gerekir. Bu şekilde düzenleyici olarak görev yapar.
✔ Boşaltım sırasında bir miktar mineral de dışarı atılır. Bu nedenle bir mineralin eksikliği organizmada bazı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur.
✔ Kanın ozmotik basıncını ayarlar.
✔ Vitamin, hormon ve enzim gibi moleküllerin yapısına katılır.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü (2076)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Mineral terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Mineral terimi hakkındaki yorumlar

Mineral hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Mineral ile ilgili benzer terimler:

Yüzey Gerilimi: Suyun yüzeyindeki su molekülleri arasında oluşan kuvvettir. En üstte bulunan su molekülleri birbirlerine sıkıca bağlanarak (kohezyon ile) delinmez bir yüzey oluştururlar. Bazı böcekler yüzey gerilimini kullanarak su üzerinde yürüyebilirler.

Kohezyon Kuvveti: Su moleküllerinin hidrojen bağları ile birbirine tutunması sonucu oluşan kuvvettir. Hidrojen bağları zayıf bağlardır. Suyun hareketi sırasında koparak yeniden oluşturulur. Bu sayede su molekülleri birbirine bağlanmış olur ve bir bütün halinde hareket eder. Bitkiler kohezyon kuvvetini kullanarak topraktan aldıkları suyu belirli bir yüksekliğe kadar gövde içerisinde taşıyabilir.

Adhezyon: Suyun bulunduğu yüzeydeki başka moleküllere tutunma kuvvetine adhezyon denir. Adhezyon sayesinde topraktan çekilen su gövdede yukarı doğru taşınırken ksileme tutunur ve aşağıya inmesi önlenmiş olur.

Birincil Tüketici: Otobur canlılara birincil tüketici denir, yani ihtiyaç duyduğu besinleri bitkilerden karşılayan canlı grubudur. Enerji kaynağı olarak üreticileri kullanır. Tavşan, sincap, papağan, kanarya, çekirge, yaprak biti, keçi, koyun, inek, zürafa, fil, su aygırı, bal arısı, ceylan örnek verilebilir.