Overbooking (Aşırı Rezervasyon Yapılması) Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Overbooking (Aşırı Rezervasyon Yapılması) nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Turizm ve Otelcilik Terimi Olarak Overbooking (Aşırı Rezervasyon Yapılması)

Turizm İşletmeleri, bazı rezervasyonlarının iptal edilebileceğini düşünerek kapasite fazlası rezervasyonları onaylarlar. Bu duruma turizm sektöründe overbooking denir. Konaklama İşletmelerinin % 10 overbooking ile çalışmaları normal karşılanabilir.

Turizm ve Otelcilik Terimleri Sözlüğü (1640)


Overbooking (Aşırı Rezervasyon Yapılması) terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Overbooking (Aşırı Rezervasyon Yapılması) terimi hakkındaki yorumlar

Overbooking (Aşırı Rezervasyon Yapılması) hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Overbooking (Aşırı Rezervasyon Yapılması) ile ilgili benzer terimler:

Opsiyon (Rezervasyon bekleme süresi / Dead Line): Rezervasyon yaptıran tarafların onaylanmış olan rezervasyonu, herhangi bir yaptırıma uğramaksızın tek taraflı olarak iptal edebileceği son tarihtir. Bu süre içinde rezervasyon yaptıran taraflar herhangi bir sorumluluk altına girmeden rezervasyonu iptal edebilirler.
Konaklama işletmeleri, ulaştırma işletmeleri, seyahat acenteleri ve tur operatörleri, rezervasyon iptal edildiği takdirde tekrar satmalarının mümkün olabileceği son tarihi, opsiyon tarihi olarak rezervasyon yaptıran tarafa bildirirler. Bu süre geçtikten sonra sözleşmede belirtilen bir mazeret olmadan yapılacak iptallerde işletmeye belli bir miktar tazminat ödenmesi gerekmektedir. Çünkü opsiyon tarihinden sonra işletmenin bu hizmeti satması zor olacaktır.
Opsiyon süresi ortalama olarak yüksek sezonda üç hafta, ölü sezonda ise bir haftadır.

Co-mail: Şirket Postası. Company Mail'in Kısaltmasıdır. Tur operatörü ve Seyahat Acentelerinin kendi iç bünyelerinde haberleşme sistemidir. Tur operatörü tarafından uçakla seyahat acentesine gönderilir.

Polimenore: Anormal adet düzeninde <21 günde bir kanama. Kanama miktarı normal olup 21 günden az aralıklarla âdet görülür.

Metroraji: Anormal adet düzeninde düzensiz kanama. İki menstruasyon arasında herhangi bir zamanda, kısa veya uzun süren, miktarı az veya çok olan kanamalardır.