Pendname Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Pendname nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Edebiyat Terimi Olarak Pendname

İnsanlara öğüt vermek amacıyla yazılan manzum ve mensur eserlere verilen isim Pendname'dir. Pendnamelerin en meşhuru ise Feridüddin Attar'a aittir.

Edebiyat Terimleri Sözlüğü (749)


Pendname terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Pendname terimi hakkındaki yorumlar

Pendname hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Pendname ile ilgili benzer terimler:

Bimaristan: İslam dünyasında hastane anlamına gelmektedir.

Yargan: Eski Türklerde basit suçlara bakan yargıçlara verilen ad. Daha sonra zabıta memurluğuna dönüşmüştür.

Hentbol: Yedi oyuncudan kurulu iki takım arasında topla oynanan oyun. Oyunun amacı, topu elle karşı takımın kalesinden içeri sokmaktır. Hentbolda oyuncular topu elle tutabilir, yumruklayabilir ya da atabilir. Topa vücudun dizden aşağı herhangi bir bölümüyle dokunmak yasaktır. Yalnızca kalecilerin topa ayakla temas etmesine izin verilir.
Bir hentbol karşılaşması 30′ar dakikalık iki devre hâlinde oynanır. Elinde topla üç adımdan fazla yürümek, topu yere sektirmeden üç saniyeden fazla durmak kural dışıdır. Kural dışı davranışlar serbest atışla cezalandırılır.

Maiotik: Bir konu hakkında hiçbir fikri olmadığını zanneden kişiye, Sokrates'in sorular sorarak aslında o konu hakkında bildiğini ispatladığı yöntemidir.
Sokrates'e göre her insan, bütün bildiklerine zaten doğuştan sahiptir. Yapılabilecek şey, kişinin kendi kendisine veya iyi bir öğretmen eşliğinde kendisinde bulunan bilgileri açığa çıkartmasıdır.