Peroksizomlar Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Peroksizomlar nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Biyoloji Terimi Olarak Peroksizomlar

Oksidaz enzimi içerir. Hücre için zararlı maddeleri oksitleyerek zararsız hâle getirir. Peroksizomların sayıları, karaciğer ve böbrek hücrelerinde çoktur.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü (2076)


Peroksizomlar terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Peroksizomlar terimi hakkındaki yorumlar

Peroksizomlar hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Peroksizomlar ile ilgili benzer terimler:

Sistematik Anatomi: İnsan vücudunu sistemlere ayırarak inceleyen bilim dalıdır.

Endositoz ve Ekzositoz: Makromoleküler maddelerin (polisakkarit, glukoprotein gibi) ve partiküllerin hücrenin içine alınmasına endositoz; hücre dışına çıkmasına ise ekzositoz denir. Endositozda hücre zarındaki küçük veziküller hücre içine doğru girinti yaparak taşınacak maddeleri içine alır ve sonra bulundukları yerden koparak sitoplazmada serbest hâle geçer. Endositoz; Pinositoz ve fagositoz olarak iki şekilde oluşur.

Sitozis: Makromoleküler maddelerin (polisakkarit, glukoprotein gibi) ve partiküllerin hücrenin içine alınmasına endositoz; hücre dışına çıkmasına ise ekzositoz denir. Endositozda hücre zarındaki küçük veziküller hücre içine doğru girinti yaparak taşınacak maddeleri içine alır ve sonra bulundukları yerden koparak sitoplazmada serbest hâle geçer. Endositoz; Pinositoz ve fagositoz olarak iki şekilde oluşur.

Basit Difüzyon: Yağda eriyebilen bazı molekül ya da iyonların (alkol, O2, CO2) çok yoğun ortamdan az yoğun ortama enerji harcamadan geçmeleridir.