Yağ Embolisi Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Yağ Embolisi nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Sağlık-Tıp Terimi Olarak Yağ Embolisi

Büyük kemik kırıklarında görülebilen bir komplikasyondur. Kemik iliğindeki yağın bir kısmı açığa çıkar ve yağ damlaları kan dolaşımına karışıp damar tıkanmasına neden olur.

Sağlık-Tıp Terimleri Sözlüğü (1477)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Yağ Embolisi terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Yağ Embolisi terimi hakkındaki yorumlar

Yağ Embolisi hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Yağ Embolisi ile ilgili benzer terimler:

Vitiligo: 1- Deride renk kaybına uğramış beyaz plaklarla seyreden kronik, genelde ilerleyici kozmetik problem oluşturan bir deri hastalığıdır.

2- Bir cilt hastalığı olup, vücudun çeşitli bölgelerinde, yer yer renk (pigment) kaybı ile karakterize, normal bölgelerden keskin sınırlarla ayrılan beyaz lekeler.

Vertigo: Genel anlamda baş dönmesi, hareket duygusu demektir. Ancak tansiyon düşmesi ile ilgili baş dönmeleri bu kapsamda değildir. Vertigodan kastedilen labirentit, iç kulak iltihabı, Meniere hastalığı gibi durumlarda olan baş dönmesi hissi Vertigo diye adlandırılır.

Ventrikül: Kalbin her iki alt bölmesinin her biri. Sol ventrikül arterlerin içinden oksijenli kanı vücuda pompolar, sağ ventrikül ise oksijensiz kanı akciğer arteriyle akciğerlere iletir. Ventriküllerin kapasitesi genellikle yaklaşık 120-130 santrimetreküp veya 8,5 yemek kaşığı kandır. Egzersiz esnasında daha fazlasını da pompalayabilir.

Vejeteryan: Bitkisel gıdalarla beslenen, etyemez.