Başat Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Başat nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Biyoloji Terimi Olarak Başat

Dominant, baskın.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü (2076)


Başat terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Başat terimi hakkındaki yorumlar

Başat hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Başat ile ilgili benzer terimler:

Rejenerasyonla Üreme: Canlılarda, çeşitli nedenlerle yaralanan ya da kopan vücut parçalarının yenilenerek yerine konulmasına rejenerasyon (yenilenme) denir.
Kopan parçanın rejenerasyonla kendini yenilemesi bazı canlılarda yeni birey oluşumu ile sonuçlanır. Bu olaya rejenerasyonla üreme denir.
Süngerlerde, yassı solucanlarda, bazı denizyıldızı türlerinde ve halkalı solucanlarda rejenerasyonla üreme görülür.

Rejenerasyon İle Üreme: Canlılarda, çeşitli nedenlerle yaralanan ya da kopan vücut parçalarının yenilenerek yerine konulmasına rejenerasyon (yenilenme) denir.
Kopan parçanın rejenerasyonla kendini yenilemesi bazı canlılarda yeni birey oluşumu ile sonuçlanır. Bu olaya rejenerasyon ile üreme denir.
Süngerlerde, yassı solucanlarda, bazı denizyıldızı türlerinde ve halkalı solucanlarda rejenerasyonla üreme görülür.

Kilikyalılar Cemiyeti: Kilikyalılar cemiyeti yararlı bir cemiyet olup Adana ve Çukurova bölgesini korumak için kurulmuştur. Kuruluş Amacı Çukurova Bölgesi'nde Fransız askerlerinin ve Ermeni çetelerinin eylemlerini engellemektir.

İkili Teşkilat: İlk Türk Devletlerinde devletin yönetimini kolaylaştırmak için ülke DOĞU, BATI (SAĞ-SOL) olmak üzere iki yönetim birimine ayrılıyordu. Hükümdar ve başkent kutsal görülen Doğuda yer alırdı. Batıda ise YABGU sıfatıyla hükümdar ailesine mensup kişiler hükümdara bağlı olarak görev alırlardı.