Dönme Hareketi Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Dönme Hareketi nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Fizik Terimi Olarak Dönme Hareketi

Bir cismin bütün noktaları belirli zaman aralıklarında, eşit şekilde yer değiştiriyorsa bu cismin hareketine öteleme hareketi denir.
Eğer cismin bütün noktaları belirli zaman aralıklarında, eşit büyüklükte yer değiştirmiyorsa bu cismin hareketine dönme hareketi ya da açısal hareket denir.

Fizik Terimleri Sözlüğü (571)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Dönme Hareketi terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Dönme Hareketi terimi hakkındaki yorumlar

Dönme Hareketi hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Dönme Hareketi ile ilgili benzer terimler:

Öteleme Hareketi: Bir cismin bütün noktaları belirli zaman aralıklarında, eşit şekilde yer değiştiriyorsa bu cismin hareketine öteleme hareketi denir.

Serbest Cisim Diyagramı: Hareketin özelliklerini ve etkilerini incelemek için cisme etki eden kuvvetleri bilmeliyiz. Bir cisme etki eden kuvvetlerin gösterildiği diyagramlara serbest cisim diyagramı denir

Düzgün Çembersel Hareket: Bir eksen etrafında dönen cisimlerin yaptığı harekete çembersel hareket denir. Eğer cisim, eşit zaman aralıklarında, eşit yol alarak dönüyorsa bu harekete de düzgün çembersel hareket denir.

Çembersel Hareket: Örneğin yel değirmenlerinin pervaneleri ve uçağın pervanesi belirli bir nokta etrafında dönme hareketi yapmaktadır. Bir eksen etrafında dönen cisimlerin yaptığı harekete çembersel hareket denir.