Doymuş Çözeltiler Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Doymuş Çözeltiler nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Kimya Terimi Olarak Doymuş Çözeltiler

Çözünen katı madde ile dengede olan çözeltilere doymuş çözeltiler denir. Örneğin bir bardak sıcak su içerisine yavaş yavaş tuz eklediğimiz zaman belli bir sınıra kadar tuz tamamen çözülür. Eklenen tuz bir yerden sonra çözülmeden bardağın dibinde kalmaya başlar . İşte suyun maksimum çözebileceği kadar tuzu çözüp su–tuz dengesinin sağlandığı andaki çözeltiye doymuş (doygun) çözeltiler denir.

Kimya Terimleri Sözlüğü (837)


Doymuş Çözeltiler terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Doymuş Çözeltiler terimi hakkındaki yorumlar

Doymuş Çözeltiler hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Doymuş Çözeltiler ile ilgili benzer terimler:

Diyastereoizomer: Enantiyomer olmayan moleküllerdir. Geometrik izomerlik ve konformasyon izomerliği olarak ikiye ayrılır.

Cam Elektrot: Hidronyum iyonları konsantrasyonları farklı olan çözeltileri ayıran ince bir cam membran boyunca bir potansiyelin oluştuğu elektrottur.

Amfoterik Bileşikler: Bazı bileşikler hem asit hem de baz gibi davranırlar. Bu tür bileşiklere amfoterik bileşikler denir. Su (H2O), bikarbonat iyonu (HCO3ˉ)

Ametaller: Metallerle oluşturdukları bileşiklerde negatif değerliklidir. Kendi aralarında da bileşik oluşturma özelliğine sahip olmalarından dolayı pozitif karaktere sahip olanlarda vardır.