Enlem Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Enlem nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Coğrafya Terimi Olarak Enlem

1- Dünya üzerindeki herhangi bir noktanın başlangıç paraleli olan Ekvator'a uzaklığının açısal değeridir. Q açısı, D noktasının Ekvator'a olan uzaklığının açı cinsinden değeridir ve D noktasının enlem derecesini verir. Örnek : Q açısının değeri 45 ° ise, D noktasının enlem derecesi 45° dir.

2- Dünya üzerinde her hangi bir noktanın ekvatora olan uzaklığının açı cinsinden değerine Enlem denir. Derece, dakika ve saniye olarak ifade edilir.

Coğrafya Terimleri Sözlüğü (1146)


Uzay ve Astronomi Terimi Olarak Enlem

Bir küre üzerinde bulunan herhangi bir noktanın temel düzlemden açısal uzaklığı. Seçilen küre ve temel düzleme göre değişik isimler alır. Örneğin Coğrafya enlemi, ekliptik enlem, Gökada enlemi v.b.

Uzay ve Astronomi Terimleri Sözlüğü (540)


Haritacılık (Kartografya) Terimi Olarak Enlem

Yerküresi üstündeki bir noktadan geçen paralel daire ile ekvator dairesi arasında kalan meridiyen yayının küre merkezindeki açısal değeridir, arz.

Haritacılık (Kartografya) Terimleri Sözlüğü (329)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Enlem terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Enlem terimi hakkındaki yorumlar

Enlem hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Enlem ile ilgili benzer terimler:

Arz: Yerküresi üstündeki bir noktadan geçen paralel daire ile ekvator dairesi arasında kalan meridiyen yayının küre merkezindeki açısal değeridir.

Artık Paralaks: Fotoğraf çiftlerinin karşılıklı yöneltilmesinden sonra yöneltme noktalarında kalan, giderilmeyen paralaks.

Bütünleme: Fotogrametri yöntemi ile çizilmiş haritaların, arazi ile karşılaştırılarak gerekli düzeltmelerin yapılması, eksikliklerin tamamlanması, arazi bütünlemesi.

Arazi Bütünlemesi: Fotogrametri yöntemi ile çizilmiş haritaların, arazi ile karşılaştırılarak gerekli düzeltmelerin yapılması, eksikliklerin tamamlanması.