İletim Sistemi Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

İletim Sistemi nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Elektrik Terimi Olarak İletim Sistemi

TUISO ve İletim Hizmeti Sağlayıcıları tarafından işletilen enterkonnekte İletim Şebekeleri; Enerji Üreticilerinin Şebekeleri ve Müşterilere ait Şebeke ve Üretim Grupları hariç (Bkz. Enerji Sistemi).

Elektrik Terimleri Sözlüğü (401)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
İletim Sistemi terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
İletim Sistemi terimi hakkındaki yorumlar

İletim Sistemi hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

İletim Sistemi ile ilgili benzer terimler:

İletim Planlayıcısı: TUISO'nun rollerinden biri. TUISO, bu rolü kapsamında İletim Şebekesinin kısa ve orta dönem planlaması ve geliştirilmesi konularında Enerji Sistemi İşletmecisine karşı sorumludur.

İletim Sistemi Sağlayıcısı (İHS): Bağımsız bir İletim Şebekesi ve / veya Tesis ve Teçhizata sahip ve/veya bunları, diğer Kullanıcılara ve/veya ESİ/MAMS'a iletim hizmetleri sağlamak amacıyla işleten, TUISO'dan bağımsız, Lisanslı bir şirket. Bazı belirli durumlarda, bu terim, Yap-İşlet ya da Yap-İşlet-Devret sözleşmesi bulunan ya da imtiyazlı İletim Şebekesi ve/veya Tesis ve Teçhizat sahibi olan ve/veya bu Şebekeyi diğer Kullanıcılara ve/veya ESİ/MAMS'a iletim hizmetleri sunmak amacıyla işleten Lisanslı şirketler anlamına da gelecektir.

İkincil Enerji Girdisi: İkincil enerji (örneğin; elektrik enerjisi) bir proseste tüketimidir.

İkincil (Sekonder) Enerji (Türetilen Enerji): Primer enerjinin ya da diğer sekonder enerji biçimindeki enerjilerin dönüştürülmesi sonucu elde edilen enerjidir.