Maliyete Esas Üretim Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Maliyete Esas Üretim nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Elektrik Terimi Olarak Maliyete Esas Üretim

Net üretimdir. Yani ivme veren kuvvet, yardımcılar, yardımcı üretim yerleri, yardımcı servisler tüketimleri ile santral genel kayıpları toplamının; Genel toplam üretimden çıkarılmasından elde edilen değerdir.

Elektrik Terimleri Sözlüğü (401)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Maliyete Esas Üretim terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Maliyete Esas Üretim terimi hakkındaki yorumlar

Maliyete Esas Üretim hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Maliyete Esas Üretim ile ilgili benzer terimler:

Marjinal İşletme Maliyeti: Verilen programlara bağlı olarak işletilmekte olan elektrik sisteminde (Üretim, İletim, Dağıtım, Tüketim dahil)meydana gelecek sürekli değişikliklerin (Yük, Malzeme, Revizyon, Bakım vd.) karşılığında sürekli ilavelerle veya eksiltmelerle Üretim, İletim, Dağıtım bölümlerinde veya bu bölümlerden satış noktalarına kadar şebeke parçalarındaki Üretim=Tüketim dengesini sürekli sağlayan en ekonomik (saatlik, günlük, aylık, yıllık) işletme seviyesini tutturan mali değerdir.

Marjinal Dağıtım Kapasite Maliyeti: Sisteme ilave edilecek her bir kW için yeni dağıtım tesisleri yatırım maliyetindeki değişikliktir.

Marjinal İletim Kapasite Maliyeti: Yükteki bir kW değişiklik başına iletim yatırımı maliyetindeki değişikliktir.

Marjinal Üretim Kapasite Maliyeti: Verilen bir planlama güvenilirlik kriterine dayalı olarak, belirli bir sürede sistemde meydana gelecek yük artışının, bu güvenilirlik kriterini sağlayacak biçimde üretim ilavesiyle bir kW için yeni üretim tesisleri yatırım maliyetindeki değişikliktir.