Stop-sale (Satışları Geçici Olarak Durdurma) Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Stop-sale (Satışları Geçici Olarak Durdurma) nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Turizm ve Otelcilik Terimi Olarak Stop-sale (Satışları Geçici Olarak Durdurma)

Konaklama İşletmeleri, tüm odaları satıldığı zaman ön rezervasyon yaptırmış olan diğer acentelere stop-sale durumunu bildirir. Acenteler de işletmenin satılık odası kalmadığını öğrenerek satış yapmaz.

Acenteler ve Operatörler böyle bir duruma düşmemek için yüksek dönem rezervasyonlarını kesin rezervasyon olarak yaptırmayı tercih ederler. Ayrıca işletmeler arasında sözleşmeler yapılırken belirtilen özel durumlar gerçekleştiği takdirde rezervasyonun iptal edilmesi veya ertelenmesi hakkı da vardır. Bunlara mücbir sebepler (zorlayıcı sebepler) adı verilir.

Turizm ve Otelcilik Terimleri Sözlüğü (1640)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Stop-sale (Satışları Geçici Olarak Durdurma) terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Stop-sale (Satışları Geçici Olarak Durdurma) terimi hakkındaki yorumlar

Stop-sale (Satışları Geçici Olarak Durdurma) hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Stop-sale (Satışları Geçici Olarak Durdurma) ile ilgili benzer terimler:

Overbooking (Aşırı Rezervasyon Yapılması): Turizm İşletmeleri, bazı rezervasyonlarının iptal edilebileceğini düşünerek kapasite fazlası rezervasyonları onaylarlar. Bu duruma turizm sektöründe overbooking denir. Konaklama İşletmelerinin % 10 overbooking ile çalışmaları normal karşılanabilir.

Opsiyon (Rezervasyon bekleme süresi / Dead Line): Rezervasyon yaptıran tarafların onaylanmış olan rezervasyonu, herhangi bir yaptırıma uğramaksızın tek taraflı olarak iptal edebileceği son tarihtir. Bu süre içinde rezervasyon yaptıran taraflar herhangi bir sorumluluk altına girmeden rezervasyonu iptal edebilirler.
Konaklama işletmeleri, ulaştırma işletmeleri, seyahat acenteleri ve tur operatörleri, rezervasyon iptal edildiği takdirde tekrar satmalarının mümkün olabileceği son tarihi, opsiyon tarihi olarak rezervasyon yaptıran tarafa bildirirler. Bu süre geçtikten sonra sözleşmede belirtilen bir mazeret olmadan yapılacak iptallerde işletmeye belli bir miktar tazminat ödenmesi gerekmektedir. Çünkü opsiyon tarihinden sonra işletmenin bu hizmeti satması zor olacaktır.
Opsiyon süresi ortalama olarak yüksek sezonda üç hafta, ölü sezonda ise bir haftadır.

Co-mail: Şirket Postası. Company Mail'in Kısaltmasıdır. Tur operatörü ve Seyahat Acentelerinin kendi iç bünyelerinde haberleşme sistemidir. Tur operatörü tarafından uçakla seyahat acentesine gönderilir.

Polimenore: Anormal adet düzeninde <21 günde bir kanama. Kanama miktarı normal olup 21 günden az aralıklarla âdet görülür.