Yargan Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Yargan nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Genel Türkçe Terimi Olarak Yargan

Eski Türklerde basit suçlara bakan yargıçlara verilen ad. Daha sonra zabıta memurluğuna dönüşmüştür.

Genel Türkçe Terimleri Sözlüğü (365)


Yargan terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Yargan terimi hakkındaki yorumlar

Yargan hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Yargan ile ilgili benzer terimler:

Hentbol: Yedi oyuncudan kurulu iki takım arasında topla oynanan oyun. Oyunun amacı, topu elle karşı takımın kalesinden içeri sokmaktır. Hentbolda oyuncular topu elle tutabilir, yumruklayabilir ya da atabilir. Topa vücudun dizden aşağı herhangi bir bölümüyle dokunmak yasaktır. Yalnızca kalecilerin topa ayakla temas etmesine izin verilir.
Bir hentbol karşılaşması 30′ar dakikalık iki devre hâlinde oynanır. Elinde topla üç adımdan fazla yürümek, topu yere sektirmeden üç saniyeden fazla durmak kural dışıdır. Kural dışı davranışlar serbest atışla cezalandırılır.

Maiotik: Bir konu hakkında hiçbir fikri olmadığını zanneden kişiye, Sokrates'in sorular sorarak aslında o konu hakkında bildiğini ispatladığı yöntemidir.
Sokrates'e göre her insan, bütün bildiklerine zaten doğuştan sahiptir. Yapılabilecek şey, kişinin kendi kendisine veya iyi bir öğretmen eşliğinde kendisinde bulunan bilgileri açığa çıkartmasıdır.

Kalvenizm: Kalvenizm ya da Kalvinizm, John Calvin'in 16. yüzyıl başlarında ortaya attığı görüşlere dayanarak kurulan bir Hristiyanlık mezhebidir.

Dipeptit: Dipeptit basit bir peptit bağı ile birbirine bağlanmış olan iki amino asiti barındıran bir moleküldür.