Biyolojik Kapasite Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Biyolojik Kapasite nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Biyoloji Terimi Olarak Biyolojik Kapasite

Bir coğrafi bölgenin yenilenebilir doğal kaynakları üretme kapasitesinin göstergesidir. Ölçü birimi "küresel hektardır" (kha). 1 küresel hektar yaklaşık 1.5 futbol sahası kadardır.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü (2076)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Biyolojik Kapasite terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Biyolojik Kapasite terimi hakkındaki yorumlar

Biyolojik Kapasite hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Biyolojik Kapasite ile ilgili benzer terimler:

İyonizasyon: Atomdaki proton sayısı, elektron sayısına eşit değilse bu atom, iyon olarak adlandırılır. İyonlar, oldukça kararsızdır ve yüksek enerjilerinden kurtulmak için başka iyon ve atomlarla elektron alarak ya da vererek etkileşime girer. Bu etkileşim sürecine, iyonlaşma (iyonizasyon) denir.

Fotometre: Çözelti içindeki madde miktarını çözeltiden geçen veya çözeltinin tuttuğu ışık miktarından faydalanarak ölçme işlemine fotometri, bu tip ölçümde kullanılan cihazlara da fotometre denir.

Fotometre: Işık şiddeti bilinen bir kaynak yardımıyla, ışık şiddeti bilinmeyen bir başka kaynağın, ışık şiddetini bulmaya yarayan araçlara fotometre denir. Değişik fotometreler vardır. Bunlardan en çok kullanılanları, yağ lekeli fotometre ile küresel fotometredir. Yağ lekeli fotometreye bunsen (bunzen)'in yağ lekeli fotometresi de denir.

Özgürlükçülük: Liberteryanizm. İnsan eylemleri birtakım kurallara göre ortaya çıkmaz. İnsan eylemlerini belirleyen kurallar olmadığından insan özgürdür. Ayrıca devletin olabildiğince küçülmesi ve insanlara ahlaki kısıtlama yapılmaması gerektiğini savunarak özgürlükleri azamileştirme düşüncelerini savunurlar.