Dormansi Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Dormansi nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Ekoloji - Çevre Terimi Olarak Dormansi

Herhangi bir organ ya da organizma da metabolik faaliyetlerin belirli bir dereceye kadar ve belirli bir süre azalması olayıdır. Özellikle tohumların dormansisi önemlidir.

Ekoloji - Çevre Terimleri Sözlüğü (197)


Biyoloji Terimi Olarak Dormansi

Bazı bitkilerin tohumları, kışı kar altında, soğukta geçirir. Büyüme ve gelişmenin askıya alındığı metabolik hızın çok düşük olduğu durgunluk hâline dormansi denir. Tohumlarda da kışın dormansi durumu görülmektedir.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü (2076)


Dormansi terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Dormansi terimi hakkındaki yorumlar

Dormansi hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Dormansi ile ilgili benzer terimler:

Nötr Bitkiler: Çiçeklenme için gün ışığının süresinden etkilenmeyen bitkilere ise nötr bitkiler denir.

Rezin: Evlerde kullanılan ve musluk suyunu yumuşatan cihazların çalışma prensibi, kalsiyum ve magnezyum iyonlarını sudan uzaklaştırmaya yöneliktir. Bu cihazlarda, suda çözülmeyen dev moleküllerden oluşan ve sodyum ile dengelenmiş negatif yüklü iyonlar vardır. Bu dev moleküllü yapılara rezin denir. Su cihazdan geçerken, bu rezinlerdeki negatif iyonlar sodyum yerine kalsiyumu tutarlar. Başka bir deyişle, sodyum ve kalsiyum iyonları yer değiştirirler. Böylece sudaki kalsiyum miktarı azalır ve su yumuşamış olur.

Sarı Benek: Ağ tabaka (retina) ışığa duyarlı reseptör hücrelerinin ve sinirlerin bulunduğu tabakadır. Bu bölgede çomak ve koni reseptörleri bulunur. Retinada koni hücrelerinin en yoğun bulunduğu bölgeye sarı benek ismi verilir.

Mekanoreseptörler: Mekanik etkilerle uyarılan hücrelerdir. Deri ve kulakta bulunurlar.