Dünya Gezegeni Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Dünya Gezegeni nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Fen Bilimleri Terimi Olarak Dünya Gezegeni

Dünya, Güneş Sistemi'nde Güneş'e en yakın üçüncü gezegendir. Güneş Sistemi'ndeki en yoğun ve beşinci büyük gezegendir. Şu an için üzerinde yaşam olduğu bilinen tek gezegendir. Katı ya da "kaya" ağırlıklı yapısı nedeniyle üyesi bulunduğu yer benzeri gezegenler grubuna adını vermiştir. Bu gezegen grubunun kütle ve hacim açısından en büyük üyesidir. Büyüklükte, Güneş Sistemi'nin 8 gezegeni arasında gaz devlerinin büyük farkla arkasından gelerek, beşinci sıraya yerleşir. Tek doğal uydusu Ay'dır. Yeryüzü, Yerküre, Mavi Gezegen ya da Latince adıyla Terra olarak da anılır.

Fen Bilimleri Terimleri Sözlüğü (1654)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Dünya Gezegeni terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Dünya Gezegeni terimi hakkındaki yorumlar

Dünya Gezegeni hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Dünya Gezegeni ile ilgili benzer terimler:

Defosforilasyon: ATP molekülündeki fosfat grupları arasındaki bağlar yüksek enerjilidir.

ATP + SU >>>(enzim)>>> ADP + P + Enerji(7300 cal)

ATP üretim olayına fosforilasyon yıkımına defosforilasyon denir.

Wien Yasası: Siyah cisim ışımasında, siyah cismin sıcaklığı arttıkça yaptığı ışımanın dağılımının tepe noktası daha küçük dalga boylarına kaymaktadır. Yani sıcaklık ile dalga boyu arasında ters bir orantı vardır. Bu yasaya Wien Yasası denir.

Kararsız Atom: Çekirdek ve elektromanyetik kuvvetlerin birbirini dengelemediği atomlara kararsız atomlar denir. Uranyum, plütonyum vb.

Kararlı Atom: Bir atomdaki güçlü çekirdek kuvvetleri ile elektromanyetik kuvvetlerin birbirini dengelemesi sonucu, atom çekirdeği bir bütün olarak kalabilen atomlara kararlı atom denir. Hidrojen, helyum, sodyum.