Fikir Akımları Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Fikir Akımları nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Terimi Olarak Fikir Akımları

Sanayi İnkılabı, Fransız İhtilali gibi Avrupa'da meydana gelen tüm bu gelişmeler Osmanlı Devleti'ni siyasi, sosyal ve ekonomik olarak olumsuz etkilediği gibi devleti dağılma noktasına getirdi. Devleti dağılmaktan kurtarmak isteyen bazı yönetici ve aydınlar çeşitli fikirler geliştirdiler.

OSMANLI DEVLETİ FİKİR AKIMLARI

OSMANLICILIK:
Bu düşünceye göre Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırları içinde yaşayan herkes ırk, din, dil ayrımı olmaksızın eşit kabul edilmeli; herkes aynı haklara sahip olmalıdır.

İSLAMCILIK:
II. Abdülhamit döneminde devlet politikası haline getirilmiştir. İslamcılık düşüncesine göre toplumu bir arada tutan temel faktör dindir. Hangi ulustan olursa olsun, bütün Müslümanlar halifenin etrafında toplanmalıdır.

TÜRKÇÜLÜK:
Türkçülük düşüncesi sadece Türkiye'de yaşayanları değil, dünyanın her yerindeki Türkleri kapsayan, "Bütün Türkçülük" fikrini canlandırmaya çalışan bir harekettir. Özellikle Orta Asya'da yaşayan Türklerle bir çatı altında toplanmayı amaç edinir.

BATICILIK:
Bu düşünce akımına göre tek kurtuluş yolu çağın fikir ve ihtiyaçlarına uygun medeni bir devlet ve millet haline gelmek, yani batıya ayak uydurmaktır.

İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Terimleri Sözlüğü (706)


Fikir Akımları terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Fikir Akımları terimi hakkındaki yorumlar

Fikir Akımları hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Fikir Akımları ile ilgili benzer terimler:

Yeniden Değerleme Oranı: Yeniden Değerleme Oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayından bir önceki yılın aynı dönemine göre Üretici Fiyatları Genel Endeksinde (ÜFE) meydana gelen ortalama fiyat artış oranını.

İnsertio: Kasın kasılması esnasında hareket eden kısma kasın sonlandığı yer veya insertio denir.

Örneğin iki kemiğe tutunan bir çizgili kasın kasılması esnasında kemiklerden biri, diğerine yaklaştırılır. Bu durumda kasın kemik üzerindeki hareket eden kısmına insertio adı verilir.

Adetullah: Allahu Teala'nın yeryüzü ve kainattaki düzeni anlamına gelir. Ağaçların sonbaharda yapraklarını dökmesi ve ilkbahar mevsimi geldiğinde çiçek açması buna örnektir.

Arrival List: Varış listesi