Omurgalı Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Omurgalı nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Biyoloji Terimi Olarak Omurgalı

Omurgalıların en ayırıcı özelliği, vücutlarının sırt kısmında birbirini takip eden omurlardan yapılmış bir omurgaya sahip olmalarıdır. Bu yapıdan dolayı bu gruba dâhil olan canlılar, omurgalı (kordata) olarak adlandırılır.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü (2076)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Omurgalı terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Omurgalı terimi hakkındaki yorumlar

Omurgalı hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Omurgalı ile ilgili benzer terimler:

Kordata: Omurgalıların en ayırıcı özelliği, vücutlarının sırt kısmında birbirini takip eden omurlardan yapılmış bir omurgaya sahip olmalarıdır. Bu yapıdan dolayı bu gruba dâhil olan canlılar, omurgalı (kordata) olarak adlandırılır.

Gastrit: Helicobacter pylori adlı bakteri, insan midesinin iç kısmında (yüzeyinde) yer alan mukoza tabakasının iltihaplanmasına neden olur. Bu hastalığa gastrit adı verilir.

Biyomimetik: Doğadaki modelleri inceleyen, sonra da bu tasarımları taklit ederek veya bunlardan ilham alarak insanların problemlerine çözüm getirmeyi amaçlayan yeni bilim dallarıdır. Kısacası doğanın taklit edilmesine biyomimetik (biyotaklit) denir.

Biyotaklit: Doğadaki modelleri inceleyen, sonra da bu tasarımları taklit ederek veya bunlardan ilham alarak insanların problemlerine çözüm getirmeyi amaçlayan yeni bilim dallarıdır. Kısacası doğanın taklit edilmesine biyotaklit (biyomimetik) denir.