Palatinal Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Palatinal nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Ağız ve Diş Sağlığı Terimi Olarak Palatinal

Dişlerin damağa bakan yüzlerine verilen isim

Ağız ve Diş Sağlığı Terimleri Sözlüğü (344)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Palatinal terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Palatinal terimi hakkındaki yorumlar

Palatinal hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Palatinal ile ilgili benzer terimler:

Sekülerleşme: Toplumsal ve kültürel alanların, dinsel kurum ve sembollerin hâkimiyetinden uzaklaşmasıdır.

Devşirme Sistemi: Osmanlı devletinin fethettiği topraklardaki Hristiyan erkek çocuklarını, asker ve yönetici olarak görev almaları için seçmesi ve yetiştirmesidir.

Fen Bilimleri: Fen bilimleri; tabiatı ve tabiattaki olayları sistemli bir şekilde incelemek ve elde edilen bilgileri gruplandırmak aralarındaki ilişkileri ortaya çıkarmaktır.

Fen Bilimleri, biyoloji, fizik, botanik, jeoloji, matematik, tıp, kimya, zooloji, astronomi gibi bilimlere verilen genel addır.

Ahiyan-ı Rum: Ahi teşkilatı, fütüvvet teşkilatının Türkler tarafından farklı şekillere getirilmiş, Anadolu'da olan yaygın halidir. Moğol istilası ile Anadolu'da birçok şehir yıkılmış, iç isyanlar çıkmış ve Türk siyasi birliği kötü duruma gelmişti. Bu sırada toplumun manevi liderleri halkı bir arada tutmuş manevi bağları kuvvetlendirmişti. Anadolu Selçukluları döneminin önemli manevi liderleri Mevlana Celaleddini Rumi, Yunus Emre ve Ahî Evran’dır. Ahilik Teşkilatı içindeki yazarlar ve şairler manevi bağları kuvvetlendirmek için şiirler yazıp halka sunmuşlardır.