Simbiyotik İlişkiler Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Simbiyotik İlişkiler nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Biyoloji Terimi Olarak Simbiyotik İlişkiler

Komünitede farklı iki türün birbiriyle ilişki içinde olmasına, bir arada yaşamasına simbiyoz yaşam (simbiyotik İlişkiler) denir. Canlılar arasındaki bu ilişkiler yararlı (+), zararlı (-) veya nötr (0) olabilir. Simbiyoz yaşam biçimleri; parazitlik, mutualizm, kommensalizm şeklinde görülür.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü (2076)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Simbiyotik İlişkiler terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Simbiyotik İlişkiler terimi hakkındaki yorumlar

Simbiyotik İlişkiler hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Simbiyotik İlişkiler ile ilgili benzer terimler:

Şematik: Şema biçiminde olan.

Terleme: Yapraklar bitkilerdeki ihtiyaç fazlası artık suyun terleme yoluyla dışarı atılmasını sağlar. Bitkilerin stomalardan su kaybetmelerine terleme denir. Yapraktaki stomalar açılıp kapanarak terleme olayını denetler.

Buzul Erozyonu: Yüksek dağlık arazideki derelerde, çeşitli zamanlarda oluşmuş bulunan buzulların (glasiyelerin) kısım kısım ve yavaş yavaş aşağılara doğru yürümesi sırasında beraberinde moren denilen çeşitli büyüklükte materyal kütlelerini sürüklemesi ile meydana gelen aşınma ve taşınma olayına buzul erozyonu denir.

Kan Grubu: Bireylerin kanlarındaki serum ve alyuvarların taşıdığı antikor veya antijen türlerindeki farklılıklara dayanarak yapılan ve kanın özelliğini belirtmek için oluşturulan sınıflandırma sistemi.