Yengeç Dönencesi Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Yengeç Dönencesi nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Coğrafya Terimi Olarak Yengeç Dönencesi

Yengeç Dönencesi, yeryüzünün kuzey yarım küresinde bulunan, Ekvator'un 23° 27' kuzeyinden geçtiği varsayılan enlemdir.

Coğrafya Terimleri Sözlüğü (1146)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Yengeç Dönencesi terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Yengeç Dönencesi terimi hakkındaki yorumlar

Yengeç Dönencesi hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Yengeç Dönencesi ile ilgili benzer terimler:

Oğlak Dönencesi: Oğlak dönencesi, yeryüzünün güney yarım küresinde bulunan, Ekvator'un 23° 27' güneyinden geçtiği varsayılan enlemdir.

Ashab-ı Yemin: Allah’a vermiş oldukları sözü dünyada bozmayan, kendi kazançlarından ziyade Cenab-ı Hakk'ın lütuf ve ikramına kavuşacakları ümid edilenler. Allah'a itaatleri ve amelleri iyi olup ahirette amel defterleri sağ taraftan verilecek olanlar. Mukaddesatçılar. Sağcılar. Cennetlik olanlar.

Ashâb-ı Kirâm: Ashab-ı Kiram ya da Eshab-ı Kiram ("Ulu Ashab" veya "Ulu Sahabeler"), sahabelere verilen isimdir. Daha çok bir hürmet ifadesidir. Eshab kelimesi, sahibin ve sahabe kelimesi de sahabin çoğuludur. Sahabi, Hz. Muhammed'i hayatta ve peygamber iken bir an gören, eğer kör ise, bir an konuşan büyük veya küçük, mümine denir. Sahib kelimesi de bu manadadır. Sahabe de eshab manasınadır.

Kıvrım Dağ: Kıtaların yer değiştirmesiyle jeosenklinaller yüksek basınca uğrarlar. Eğer bunlar esnek yapıda ise kıvrılırlar ve kıvrımlı dağlar meydana gelir. Bu oluşan kıvrımlar kubbe şeklinde ise antiklinal, çukur yapıda ise senklinal adı verilir.