Yuvarlanma Hareketi Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Yuvarlanma Hareketi nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Fizik Terimi Olarak Yuvarlanma Hareketi

Bir aracın tekerleği dönmeye başladığında, araba da bulunduğu noktadan harekete geçerek ilerlemektedir. Öteleme ve dönme hareketini aynı anda yapan cisimlerin yaptığı harekete dönerek öteleme ya da yuvarlanma hareketi denir.

Fizik Terimleri Sözlüğü (571)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Yuvarlanma Hareketi terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Yuvarlanma Hareketi terimi hakkındaki yorumlar

Yuvarlanma Hareketi hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Yuvarlanma Hareketi ile ilgili benzer terimler:

Açısal Hareket: Bir cismin bütün noktaları belirli zaman aralıklarında, eşit şekilde yer değiştiriyorsa bu cismin hareketine öteleme hareketi denir.
Eğer cismin bütün noktaları belirli zaman aralıklarında, eşit büyüklükte yer değiştirmiyorsa bu cismin hareketine dönme hareketi ya da açısal hareket denir.

Dönme Hareketi: Bir cismin bütün noktaları belirli zaman aralıklarında, eşit şekilde yer değiştiriyorsa bu cismin hareketine öteleme hareketi denir.
Eğer cismin bütün noktaları belirli zaman aralıklarında, eşit büyüklükte yer değiştirmiyorsa bu cismin hareketine dönme hareketi ya da açısal hareket denir.

Öteleme Hareketi: Bir cismin bütün noktaları belirli zaman aralıklarında, eşit şekilde yer değiştiriyorsa bu cismin hareketine öteleme hareketi denir.

Serbest Cisim Diyagramı: Hareketin özelliklerini ve etkilerini incelemek için cisme etki eden kuvvetleri bilmeliyiz. Bir cisme etki eden kuvvetlerin gösterildiği diyagramlara serbest cisim diyagramı denir