Işık Akısı Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Işık Akısı nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Fizik Terimi Olarak Işık Akısı

Bir ışık kaynağının dışarıya verdiği ve algılanabilen toplam güçtür. Birimi Lumen

Fizik Terimleri Sözlüğü (571)


Fen Bilimleri Terimi Olarak Işık Akısı

Işık akısı, bir yüzeye birim zamanda düşen görünür ışık miktarının bir ölçüsüdür. Işık akısı, yüzey alanın büyüklüğüne bağlıdır. Türetilmiş bir büyüklük olan ışık akısının SI birimi lümen (lm) olup Φ sembolü ile gösterilir.

Fen Bilimleri Terimleri Sözlüğü (1654)


Işık Akısı terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Işık Akısı terimi hakkındaki yorumlar

Işık Akısı hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Işık Akısı ile ilgili benzer terimler:

İdari Yargı: Yürütme ve idarenin hukuka aykırı işlemlerini iptal etmek; idari işlem ve eylemlerden zarar görenlerin zararlarının tazminini sağlamakla görevli yargı düzenidir. İdari yargı mercileri; İdare ve vergi mahkemeleri, Bölge İdare Mahkemeleri ve Danıştay'dır. Danıştay idari yargı düzeninin yüksek mahkemesidir.

Talebe: Öğrenci

Araştırmacı Tarih: Yer ve zaman verilerek, olayların neden ve sonuçlarını objektif bir biçimde inceleyerek, aralarında bağlantı kurmaya çalışan tarih çeşididir. Olaylar ince ayrıntılarına kadar incelenir. XIX. Yüzyılda gelişmeye başlamıştır. Tarih yazıcılığının son aşamasıdır. Alman Leopold Van Ranke ilk temsilcilerindendir. Günümüz modern tarih anlayıştır.

Ayazma: Ortodoks Hıristiyanlarca şifalı ve kutsal sayılan su kaynakları ve pınarlara verilen isim. Kelime kökeni olarak kutsal anlamına gelen Yunanca Hagia ve su anlamına gelen “ma” kelimelerinin birleşiminden oluşan hagiama zaman içerisinde “ayama”, “ayazma” olarak değişimlere uğramıştır.