Makroklima Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Makroklima nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Ekoloji - Çevre Terimi Olarak Makroklima

Bir bölge, bir ülke, hatta birkaç ülke gibi geniş bir alanda, küçük farklılıklar göstererek hüküm süren iklime verilen isimdir.

Ekoloji - Çevre Terimleri Sözlüğü (197)


Biyoloji Terimi Olarak Makroklima

Komüniteyi etkisi altına alan büyük iklim katmanına makroklima denir.

Biyoloji Terimleri Sözlüğü (2076)


Bilgiyi Paylaşın: tweet facebook
Makroklima terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Makroklima terimi hakkındaki yorumlar

Makroklima hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Makroklima ile ilgili benzer terimler:

Dormansi: Bazı bitkilerin tohumları, kışı kar altında, soğukta geçirir. Büyüme ve gelişmenin askıya alındığı metabolik hızın çok düşük olduğu durgunluk hâline dormansi denir. Tohumlarda da kışın dormansi durumu görülmektedir.

Nötr Bitkiler: Çiçeklenme için gün ışığının süresinden etkilenmeyen bitkilere ise nötr bitkiler denir.

Rezin: Evlerde kullanılan ve musluk suyunu yumuşatan cihazların çalışma prensibi, kalsiyum ve magnezyum iyonlarını sudan uzaklaştırmaya yöneliktir. Bu cihazlarda, suda çözülmeyen dev moleküllerden oluşan ve sodyum ile dengelenmiş negatif yüklü iyonlar vardır. Bu dev moleküllü yapılara rezin denir. Su cihazdan geçerken, bu rezinlerdeki negatif iyonlar sodyum yerine kalsiyumu tutarlar. Başka bir deyişle, sodyum ve kalsiyum iyonları yer değiştirirler. Böylece sudaki kalsiyum miktarı azalır ve su yumuşamış olur.

Sarı Benek: Ağ tabaka (retina) ışığa duyarlı reseptör hücrelerinin ve sinirlerin bulunduğu tabakadır. Bu bölgede çomak ve koni reseptörleri bulunur. Retinada koni hücrelerinin en yoğun bulunduğu bölgeye sarı benek ismi verilir.