Dönme Kinetik Enerjisi Nedir? Ne Demek? Hakkında Kısaca Bilgi

Dönme Kinetik Enerjisi nedir? ne nemek? hakkında kısaca bilgi

Fizik Terimi Olarak Dönme Kinetik Enerjisi

Dönen bir cisim de hareket ettiğine göre kinetik enerjisi vardır. Bir cismin dönme hareketi nedeniyle sahip olduğu kinetik enerjiye dönme kinetik enerjisi denir.

Fizik Terimleri Sözlüğü (571)


Dönme Kinetik Enerjisi terimi hakkında yorum yazabilirsiniz.
Dönme Kinetik Enerjisi terimi hakkındaki yorumlar

Dönme Kinetik Enerjisi hakkında henüz yorum yazılmamış. Üstteki formu kullanarak ilk yorumu yazabilirsiniz.

Dönme Kinetik Enerjisi ile ilgili benzer terimler:

Öteleme Kinetik Enerjisi: Bir cismin hareketinden dolayı sahip olduğu enerji, kinetik enerjidir. Eğer cisim, öteleme hareketi yapıyorsa sahip olduğu enerjiye, öteleme kinetik enerjisi diyebiliriz.

Yuvarlanma Hareketi: Bir aracın tekerleği dönmeye başladığında, araba da bulunduğu noktadan harekete geçerek ilerlemektedir. Öteleme ve dönme hareketini aynı anda yapan cisimlerin yaptığı harekete dönerek öteleme ya da yuvarlanma hareketi denir.

Açısal Hareket: Bir cismin bütün noktaları belirli zaman aralıklarında, eşit şekilde yer değiştiriyorsa bu cismin hareketine öteleme hareketi denir.
Eğer cismin bütün noktaları belirli zaman aralıklarında, eşit büyüklükte yer değiştirmiyorsa bu cismin hareketine dönme hareketi ya da açısal hareket denir.

Dönme Hareketi: Bir cismin bütün noktaları belirli zaman aralıklarında, eşit şekilde yer değiştiriyorsa bu cismin hareketine öteleme hareketi denir.
Eğer cismin bütün noktaları belirli zaman aralıklarında, eşit büyüklükte yer değiştirmiyorsa bu cismin hareketine dönme hareketi ya da açısal hareket denir.